Wolontariat - Fundacja Dobroczynna im. św. Jana Pawła II

Idź do spisu treści

Menu główne:

WolontariatKażdy może zostać Wolontariuszem!!! …
Wolontariusz pomaga i wspiera, ale nie wyręcza. Można go poprosić, lecz należy pamiętać, że to, czym się zajmuje zależy od jego dobrej woli. Dobrze jest, kiedy wolontariat sprawia człowiekowi przyjemność.
Wielu z nas chce pomagać. Warto nauczyć się takiej formy pomocy, która służy nam i drugiemu człowiekowi, która buduje naszą osobowość i wspólne relacje międzyludzkie, uczy wrażliwości i otwartości na potrzeby drugiego człowieka.

W czym pomagają wolontariusze:
Towarzyszą osobom starszym, niepełnosprawnym, potrzebującym wsparcia w załatwianiu spraw urzędowych, wyjściach do lekarza i placówek kulturalno-oświatowych, w spacerach, robieniu zakupów. Niosą pomoc w wykonywaniu czynności dnia codziennego, których osoba niepełnosprawna nie jest w stanie wykonać samodzielnie.
Fundacja może liczyć na ich pomoc podczas organizowanych akcjach pomocy rzeczowej i wspieraniu rodzin ubogich. Angażują się, w miarę możliwości i wolnego czasu, w opiekę nad osobami starszymi i chorymi. W wykonywaniu prac-rękodzieł, które mogą zostać sprzedane na rzecz wsparcia Fundacji Dobroczynnej im. św. Jana Pawła II. Można na nich liczyć również wtedy, gdy potrzebna jest pomoc w pracach biurowych.

Naszym wolontariuszom oferujemy:
Profesjonalne szkolenia i warsztaty,
• Wiedzę merytoryczną, dotyczącą specyfiki pracy oraz udzielania, świadczenia pomocy osobom niepełnosprawnym, a także sposobów na radzenie sobie przez nie z codziennymi ograniczeniami,
• Udział w zajęciach (instruktarzu) wykonywania czynności dnia codziennego,
• Wiedzę z zakresu tworzenia indywidualnych programów wsparcia osób niepełnosprawnych;
• Możliwość dzielenia się doświadczeniami z pracy wolontaryjnej,
• Szanse zapoznania się z zasadami funkcjonowania organizacji pozarządowej,
• Możliwość udziału w imprezach (wyjazdach) organizowanych przez Fundację,
• Zaświadczenia o odbytym wolontariacie, warsztatach, szkoleniach;

Od wolontariuszy oczekujemy:
• Utrzymywania kontaktu z Fundacją.
• Informowania o swoich potrzebach, trudnościach związanych z pracą wolontarystyczną.
• Obecności na spotkaniach wolontariuszy organizowanych przez Fundację.
• Wykazywania się odpowiedzialnością oraz sumiennością podczas pracy wolontaryjnej.

Kto może zostać wolontariuszem?
Wolontariuszem w Fundacji Dobroczynnej im. św. Jana Pawła II może zostać każdy. Wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Liczy się chęć pomagania innym. Ważne jest jednak żeby była to osoba otwarta, łatwo nawiązująca kontakt z ludźmi i niebojąca się nowych wyzwań. Wolontariusz powinien wiedzieć, że nie musi być dyspozycyjny 24 godziny na dobę. Pomaga w miarę wolnego czasu i możliwości, a to, co robi zależy od jego woli oraz umiejętności.

Co każdy korzystający z pomocy wolontariuszy wiedzieć powinien
Osoba chcąca skorzystać z pomocy wolontariusza powinna zgłosić się do Fundacji, co najmniej tydzień wcześniej i określić, jakiego rodzaju wsparcia oczekuje. Informacja jest przekazywana do wszystkich wolontariuszy. Jeśli któryś z nich wyrazi chęć pomocy - osoba starsza, niepełnosprawna, potrzebująca jest o tym od razu informowana. Obie strony otrzymują kontakt do siebie, jednak to osoba zainteresowana powinna umówić się z wolontariuszem. Jeśli, z jakiegoś powodu, sytuacja osoby chorej, niepełnosprawnej, potrzebującej ulegnie zmianie jest ona zobowiązana do poinformowania o tym Fundację. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że uda nam się znaleźć wolontariusza w każdej sytuacji. Wszystko zależy od tego czy zgłosi się ktoś, kto będzie mógł pomóc w podanym terminie. Dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne zgłoszenie się do Fundacji.
Fundacja pozostaje w stałym kontakcie z podopiecznymi, jak i wolontariuszami, którzy im pomagają. Bardzo nam zależy na tym, żeby obie strony czuły się komfortowo a ich współpraca układała się jak najlepiej.
Wszelkie uwagi, związane z doświadczeniem ze współpracy z wolontariuszami, będą bardzo mile widziane. Może znajdzie się ktoś, kto będzie chciał o tym opowiedzieć podczas jednego ze spotkań organizowanych przez Fundację lub napisać kilka słów na naszą stronę internetową.

Skontaktuj się z nami
Zarówno osoby chcące zostać wolontariuszami, jak i skorzystać z ich pomocy zapraszamy do kontaktu z nami.
Osobą odpowiedzialną za sprawy związane z wolontariatem jest Paweł Szpakowski.
Tel. /+48/ 788-011-100
e-mail: fundacja.jp2@wp.pl

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego